Kovo 22-oji – Pasaulinė vandens diena
„Bet kas, kuris išspręs problemas, susijusias su vandeniu,
vertas dviejų Nobelio premijų – vienos už taiką, kitos – už mokslą“
Džonas Ficdžeraldas Kenedis
Inicijavus Jungtinių tautų Generalinei asamblėjai, vandens diena visame pasaulyje švenčiama kasmet kovo 22 dieną. Aplinkos ministerijos iniciatyva, nuo 2000 metų ši diena minima ir Lietuvoje.
2021 m. Pasaulinės vandens dienos tema yra vandens vertinimas. Vandens vertė – tai kur kas daugiau nei jo kaina. Vanduo tai neįkainuojama ir net sunkiai apibūdinama vertybė, be kurios neįmanomas mūsų egzistavimas: buitis, sveikata, kultūra, švietimas, ekonomika ir kt. Nesuvokdami visapusiškos ir ilgalaikės vandens vertės, rizikuojame nesuvaldyti ir neišsaugoti šios ribotos ir niekuo nepakeičiamos gamtos dovanos.
Visiems žinoma, kad vanduo gyvybiškai svarbus kiekvieną sekundę, tai pagrindinė kraujo ir kitų organizmo skysčių sudedamoji dalis. Netekęs vandens, organizmas žūva. Tai produktas, kurio nepastebime, kai jo yra apsčiai, ir kurio trokštame, kai jaučiame stygių.
Didžiojoje dalyje pasaulio šalių maistui naudojamas vanduo daugiausiai išgaunamas iš gruntinių ir paviršinių šaltinių. Toks vanduo yra itin jautrus išorės poveikiui.
Turėtume pelnytai džiaugtis, kad Lietuva – viena iš nedaugelio Europos šalių, kur centralizuotam vandens tiekimui naudojamas tik požeminis vanduo. Be to, Lietuvos žemės gelmės yra sukaupusios dideles gėlo vandens atsargas.
Daugeliu atvejų Lietuvos vartotojams tiekiamas požeminis vanduo nėra papildomai apdorojamas, kadangi jo kokybė yra tinkama. Vis dėlto, vartotojams dažnai kyla klausimas – ar gerti vandenį iš čiaupo? Yra abejojančių, kad, gal būt, vandenį iš čiaupo reikėtų virinti arba papildomai valyti buitiniais filtrais.
Derėtų žinoti, kad reikalavimai centralizuotai tiekiamo geriamojo vandens kokybei ir saugai Lietuvoje yra griežtai reglamentuoti. Vandens tiekėjai atsako už vandens kokybę iki įvadų pastatuose ir reguliariai vykdo jo kontrolę – atlieka tyrimus. Alytuje tuo rūpinasi bendrovė „Dzūkijos vandenys“.
Taigi, alytiškiams tiekiamas vanduo yra geros kokybės, tinkamas ir saugus gerti tiesiai iš čiaupo, nevirinant ir nefiltruojant.
Siekdama užtikrinti, kad alytiškiams tiekiamo geriamojo vandens kokybė būtų kuo geresnė, bendrovė „Dzūkijos vandenys“ atliko vandens gerinimo įrenginių – pirmos ir antros vandentiekio stočių – rekonstrukcijas.
Po rekonstrukcijų, atnaujinta vandens dezinfekavimo įranga, rekonstruoti geriamojo vandens rezervuarai, sumontuoti nauji koštuvai ir kt. Iš atitekančio vandens geriau pašalinant geležį, amonį, manganą, vartotojai gauna dar tyresnį geriamąjį vandenį. Pasaulinės vandens dienos minėjimu siekiama atkreipti plačiosios visuomenės ir kiekvieno iš mūsų atskirai dėmesį į neįkainuojamo ir niekuo nepakeičiamo turto – vandens – išsaugojimą. Būtina ypatingai atidžiai rūpintis vandens apsauga, suvokiant, kad gėlas požeminis vanduo – didžiulė vertybė.