2020-09-11

„Dzūkijos vandenys“ miesto erdvėse ir mokyklose įrengė geriamojo vandens fontanėlius

 Idėją Alytuje įrengti viešus geriamojo vandens fontanėlius realizavusi bendrovė „Dzūkijos vandenys“ sulaukia daug pozityvių miesto gyventojų ir svečių atsiliepimų. Mieste veikia jau šeši patogiai prieinamo ir nemokamo geriamojo vandens fontanėliai. Kiekviename jų yra po tris kranelius, skirtus atsigerti ne tik gyventojams, bet ir suteikiančius galimybę numalšinti troškulį jų keturkojams augintiniams, bei prisipilti vandens į atsineštas daugkartines gertuves. Teikti šią paslaugą nėra brangu (vienas kubinis metras kainuoja pusę euro), o nauda žmonėms ir aplinkai – didžiulė.

Kaip leidžia nustatyti vandens fontanėlių panaudojimo apskaitos duomenys, šiltojo sezono metu alytiškiai ir miesto svečiai suvartoja per 100 kubinių metrų vandens.

Iš požeminių gręžinių tiekiamo Alytaus vandens kokybė nuolat tikrinama, todėl tokį vandenį gerti saugu ir sveika. Be to, taip taupomos lėšos ir tausojama gamta, juk pirkti vandenį buteliuose, ypač plastikiniuose, tikrai neatsakinga. Parlamentas jau yra priėmęs nutarimą dėl vienkartinių plastikinių daiktų draudimo, įsigaliosiančio nuo 2021-ųjų metų.

Miestui šauniai priėmus fontanėlių idėją, „Dzūkijos vandenys“ sumanė ją išplėtoti – vandenį iš čiaupo paskatinti vartoti miesto moksleivius. Per vasarą, kol mokyklos buvo tuščios, bendrovė geriamojo vandens fontanėlius-gertuves įrengė beveik visose miesto mokyklose. Ir net ne po vieną, – kad didesnėse mokyklose netrukdomai vienu metu galėtų atsigaivinti daugiau moksleivių.

Šiuo metu iš viso miesto mokyklose yra įrengta 19 fontanėlių-gertuvių, dar apie 10 įrenginėjama arba bus įrengta artimiausiu metu.

Vienas toks įrenginys kainuoja apie 600 Eur.

Fontanėliai žaismingai apipavidalinti bendrovės „Dzūkijos vandenys“ vykdytų moksleivių konkursų dalyvių darbeliais. Planuojama, kad ateityje organizuojant konkursus konkrečios mokyklos moksleivių geriausi darbeliai puikuosis prie tos mokyklos geriamojo vandens fontanėlių, tarsi mini paroda. Tuo pasirūpins „Dzūkijos vandenys“.   

Iš pastatytų stacionarių fontanėlių-gertuvių galima prisipilti vandens į savo nešiojamą gertuvę ar kitą daugkartinę tarą, arba iš fontanėlio atsigerti tiesiog vietoje.

„Pagrindinis fontanėlių-gertuvių įrengimo mokyklose tikslas – skatinti jaunimą rinktis tyrą Alytaus miesto vandenį, atsisakyti vaisvandenių su įvairiais saldikliais. Taip pat prisidėti prie aplinkos saugojimo, –

naudoti daugkartines gertuves, o ne vienkartinę plastikinę tarą“, – sako bendrovės direktorius Jurijus Červiakovskis.

Pasak „Dzūkijos vandenų“ atstovo: „Malonu žinoti, kad po atostogų grįžę miesto vaikai ras savo mokyklose šią mūsų dovaną ir turės galimybę patogiai prisipilti vandens, ar tiesiog stabtelėję jo atsigerti. Tikimės, kad sumažės masiškai perkamų ir išmetamų plastiko buteliukų. Tuo labiau, kad iš požeminių gręžinių tiekiamas „Dzūkijos vandenų“ vanduo yra kokybiškas ir švarus, jo kokybė nuolat tikrinama, todėl tokį vandenį gerti ir saugu, ir sveika. Labai nedaug pasaulio šalių turi prabangą gerti tokį gerą vandenį“.

Vienos iš miesto mokymo įstaigų, kurioje vasarą buvo įrengta gertuvė – Alytaus Jotvingių gimnazijos – direktorius Donatas Vasiliauskas pasidalijo mintimis: „Gimnazija daug dėmesio skiria ekologijai, sveikam gyvenimo būdui, gamtos saugojimui. Vos sužinoję apie „Dzūkijos vandenų“ iniciatyvą, buvome vieni pirmųjų, kurie kreipėmės, kad tokie fontanėliai būtų įrengti mūsų gimnazijoje. Alytuje yra sveikas, tinkamas gerti vanduo, ir aš tikrai esu už tai, kad mokiniai naudotų daugkartines gertuves, gyventų sveikiau ir taip prisidėtų prie gamtos saugojimo“.

Naujosios gertuvės patogiai išdėstytos kartu su mokyklų vadovais suderintose mokyklų erdvių vietose. Bendrovė „Dzūkijos vandenys“ tikisi, kad moksleiviai ir visa mokyklų bendruomenė tinkamai įvertins šią dovaną ir vartos vandenį atsakingai, ypač šiuo sudėtingu laikotarpiu, saugantis įvairių virusų plitimo: netaškys vandens, nenaudos fontanėlių vandens rankų plovimui, nelies čiaupų rankomis, vandeniui prisipilti naudos tik švarias talpas.

Tinkamai elgtis prie mokyklose pastatytų fontanėlių moksleivius moko ir „Dzūkijos vandenų“ personažas Lašas. Apsilankyda-mas pas vaikus, jis primena geriamojo vandens svarbą, apibūdina fontanėlių-gertuvių paskirtį, šmaikščiai paaiškina, kodėl būtina laikytis švaros, ir, palinkėdamas gerti vandenį iš čiaupo, o ne pirktą plastiko buteliukuose, išdalina bendrovės dovanėles – daugkartines gertuves. Šiais metais numatyta aplankyti visus Alytaus miesto pirmokėlius.

Mokymo įstaigų vadovai patikino, kad fontanėliai bus nuolat valomi ir dezinfekuojami, o „Dzūkijos vandenys“, savo ruožtu, nuolat rūpinsis vandens kokybe.

„Dzūkijos vandenys“ turi ir daugiau planų, kaip miesto gyventojams sudaryti patogias sąlygas atsigaivinti geriamuoju vandeniu miesto vietose, kur toks poreikis yra didžiausias – planuojama viešas geriamojo vandens gertuves įrengti miesto ligoninėje, poliklinikoje, kai kuriuose mokymo centruose.